Dijital çağda pazarlamadan kültüre, reklamdan işletme yönetimine kadar çok farklı alanların değişimi ve dönüşümü söz konusudur.

Bu yazımızda sizlere dijital çağa meraklı pazarlamacıların, işletmecilerin, toplum bilim sevenlerin, kültür ve reklam çalışmalarını takip edenlerin başta olmak üzere herkesin okuması gereken çok önemli 4 kitaptan bahsedeceğiz.

1-Philip Kotler, Hermawan Kartajaya, Iwan Setiawan – Pazarlama 4.0 Gelenekselden Dijitale Geçiş

Pazarlamanın bir bilim olarak kabulü bile oldukça yakın bir tarihe denk geliyor. Hâl böyle olunca, hayatımıza birkaç on yıl önce dahil olmuş dijital pazarlama konusunda bilgi alırken de seçici olmamız gerekiyor. Philip Kotler, modern pazarlamanın kurucusudur. Pazarlama bilimine dair bildiğimiz ne varsa, Kotler’in süzgecinden geçmiştir. Kotler, Northwestern Üniversitesi İş Yönetimi Akademisi’nde profesör unvanı ile çalışmaktadır. Wall Street Journal, Kotler’i iş dünyasının en etkili 6 kişisinden biri olarak kabul etmektedir. Çalışmaları 25’ten fazla dile çevrilmiştir. Aynı zamanda konuşmacı olarak da etkinliklere katılmaktadır.

Kotler ve arkadaşlarının yazdığı bu kitap, sizleri geçmişten dijitale pazarlama yolculuğuna davet ediyor. Kitap hakkında birkaç görüşü paylaşalım sizlerle (Tanıtım bülteninden):

“Bugün pazarlama alanında geçekleşmekte olan devasa değişimleri belgeleme konusunda hiç kimse pazarlamanın babası Philip Kotler’den daha nitelikli değildir. Pazarlamanın geleceği dijitaldir ve bu kitap da rehberiniz.”

-Al Ries, Positioning: The Battle for Your Mind yazarı

“Teknoloji dünyası bugün o kadar hızlı ilerliyor ki, her bir değişim bir sonrakini daha da hızlandırıyor. Böyle bir ortamda ileriye doğru giderken pazarlama uzmanlarının yollarını bulmalarına yardımcı olacak bir temele ve referans noktasına sahip olmaları son derece önemlidir. Bu yönde yeni bir bilimsel temel atan Pazarlama 4.0 kitabı, dijital ve mobil geleceği icat etmeye ve anlamaya çalışan herkes için bir başlangıç noktası ve paha biçilmez bir kaynak olacaktır.”

-Howard Tullman, CEO, Chicagoland Entrepreneurial Center/1871

“İnternet ve IT, pazarlamayı kökünden değiştiriyor. Bu kitap yeni dönemde pazarlama konusunda çok önemli bilgiler veriyor.”

-Hermann Simon, Kurucu ve Başkan, Simon-Kucher&Partners

2-Mara Einstein: Dijital Reklamın Gizli Dünyası

Mara Einstein, City University of New York, Queens College’da medya çalışmaları profesörüdür. Aynı zamanda bağımsız olarak pazarlama danışmanlığı yapmaktadır. NBC, MTV Networks ve büyük reklam ajanslarında yöneticilik görevlerini de sürdürmektedir. 

Sosyal medyada gördüğümüz içeriklerin birçoğu doğal haber değeri olan içerikler değil. Neredeyse tamamı reklam ürünüdür. Bugünlerde, arkasında bir sponsoru olmayan içerik bulabilmek pek de mümkün değil. 

Bu konu çok önemli, çünkü birçok kişisel verimiz, kişisel ilişkilerimiz ve hatta kimlik bilgilerimiz şirketler tarafından kâr amaçlı paylaşımın odağında. Veriler manipüle edilerek beğeniden, tweet’e, takipçiden yoruma kadar birçok araç bir para birimi gibi kullanılıyor. 

Ayrıca, her zaman online olmamız gerektiği gibi bir algı da var. Dijital Reklamın Gizli Dünyası kitabı da strateji olarak bilgi verdiğini iddia ederken reklamın parçası olan yayıncıları ve kurumları adeta teşhir ederek irdeliyor. Sponsorlu içeriklerin arkasındaki gerçeklere odaklanıyor. Sponsorlu içerikler gerçekten bu kadar etkili mi sizce de?

Dijitalde genellikle iki gizli satış tekniği uygulanıyor: doğal görünen reklam (native advertising) ve içerik pazarlaması (content marketing). Bu gizli teknikler gerçek mesaj ve pazarlama mesajının çizgilerini ayırt etmemizi imkânsız hâle getirdi.

21. yüzyılda artık pazarlamacılar bize “SATIN ALIN.” demiyor. “PAYLAŞIN.” diyor. 

Mara Einstein’a göre, akıllı telefonlar bir reklam iletim cihazından başka bir şey değil. Kitapta hem reklamverenler hem de reklam paylaşan herkes eleştiriliyor. Tüketiciyi en baştan tanımlayan Einstein, yeni reklam biçimlerinden bahsediyor ve kültürel analizler de yapıyor. Farklı formatlarda karşımıza çıkan reklamları nasıl ayırt edeceğimizi bize öğretiyor. 

3-David Rogers- Dijital Dönüşümde Oyunun Kuralları: Dijital Çağ İçin İşinizi Yeniden Kurgulayın

David Rogers, Columbia Business School’da öğretim üyesidir. Aynı zamanda müşteri ağları ve dijital dönüşüm alanındaki çalışmaları ile dünya çapında tanınan bir liderdir. Marka ve dijital strateji uzmanıdır. 

Rogers, dijital çağda iş yapmanın değişen kurallarını aktarıyor. Oyunun kuralları baştan yazılıyor. Peki, dijital çağa nasıl uyum sağlayacağız? Özellikle, internetin bu kadar yükselmesinden önce kurulmuş şirketler zor dönemler yaşıyor. Eski işletme kuralları, bugüne ayak uyduramıyor. Ama değişmek de mümkün. Dijital bir değişim ile siz de oyunu kurallarına göre oynayabilirsiniz. Bu kitap, işte tam da bunu anlatıyor. Stratejik güncellemeler, dijital değer yaratma, dijital evrim ve çok daha fazlası bu kitapta.

4-Charlie Gere – Dijital Kültür

Dijital teknolojiler ile modern toplum yeniden şekillendirilmiştir. Banka hesaplarımız, süpermarket ödemelerimiz, izlediğimiz filmler ve daha birçok şey dijital kültürümüzün bir parçası olmuştur. Sanattan müziğe, sinemadan edebiyata, tasarımdan dijital teknolojilere kadar geniş bir açıdan dijital kültürün tarihini aktaran bu kitapta, dijital kültürün 18. yüzyıla dayandığına dair çok ilginç bilgiler öğreneceksiniz. 

“Bu mükemmel bir kitap. Bilgisayar tarihinin ve öncüllerinin ve modern iş bölümünün kökenlerinin kapsamlı bir açıklamasını yaparken, savaş sonrası dönem boyunca genellikle dijital kültür olarak adlandırılanın görüşün temel eğilimlerine de bütüncül bir bakış sağlıyor.” —Journal of Visual Culture

Bu yazımızda, dijital pazarlama ve reklama meraklıların mutlaka okuması gereken kitap önerileri yaptık. Hadi, hemen okumaya başlayın. Grafik tasarım, fotoğraf çekimi, sosyal medya yönetimi ve içerik üretimi konusunda destek almak isterseniz, bizimle hemen iletişime geçin.

0530 177 78 53

info@sulebas.com