İnsanlar, tarih boyunca iletişim kurmak için farklı yollar denemişlerdir. İlkel iletişim yöntemlerinden günümüz dijital dünyasına uzanan bu yolculukta “emojiler” insanların görsel bir dille iletişim kurmalarına olanak tanımaktadır. Tıpkı bin yıllar önce mağara duvarlarına çizilen resimler gibi.Emojiler, özellikle gençler arasında yazı dilinin yerine kullanılır duruma gelmiş; sosyal medya gönderilerinin vazgeçilmezi olmuş ve aileler tarafından da “Bizim çocuk ne diyor bu gönderide?” tepkisine yol açmıştır. Emojiler basit gibi gözüküyor. Ancak bazılarının çok net anlamları varken bazıları biraz daha karmaşık ve gizli anlam yüklüdür.

Örneğin, Birmingham Üniversitesi’nin yakın zamanda yapılan çalışmasına göre, balon emojisi ve sonrasında virgül ve ayı emojisi “Seni düşünüyorum, ama söyleyecek kelimeleri bulamıyorum.” anlamına geliyor.

Emojiler ilk olarak Shigetaka Kurita tarafından 1990’ların sonunda yaratıldı ve duygularımızı ifade ederken kelimelere ihtiyaç duymadan ifade imkânı sağlamak temel amaçtı. 2015 yılında “emoji” Oxford Üniversitesi tarafından yılın kelimesi seçildi. Konuşmalarımızın önemli bir kısmını kaplayan popüler bazı emojilerin gizli anlamlarını beraber keşfedelim:

1-Keçi:

Tahmin etmesi en zor emojilerden biri. İngilizcesi GOAT ve aslında bir kısaltma yerine de kullanılabiliyor: “Greatest of All Time”. Türkçesi “Tüm zamanların en iyisi.” Sosyal medya akışınızda birisi size keçi emojisi kullanıyorsa, bu alanınızdaki en iyi kişi olarak kutlandığınız anlamına gelir.

2-Yılan:

En kolay tahmin edebileceklerinizden; “hain” demektir. Yaygınlaşması Taylor Swift ve Kim Kardashian sayesinde oldu. Bir bakın isterseniz 🙂

3-Ahtapot:

Sarılmak anlamında kullanılıyor. Ahtapot emojisi çok tatlı gözükmese de birini kucaklamak istediğimizi anlatmak için en ideal emoji olarak tercih ediliyor.

4-Pizza Dilimi:

Pizza dilimi emojisi “Pizza modumdayım.” anlamında kullanılabiliyor. Ayrıca pizza veya peynir dilimi “Seni seviyorum.” anlamına da geliyor.

5-Manikür:

Birilerinin söylediklerini hiç takmıyorsak bu duruma karşılık gelen emoji “manikür” emojisidir.

6-Danışma Masasındaki Kadın:

Bu emoji aklımıza ilk olarak “Yardım edebileceğim bir şey var mı?” anlamını çağrıştırsa da gizli anlamı aslında bambaşka:  “Ne düşüneceğimi artık bilemiyorum.”

7-Avokado:

Hakkında çok farklı görüşler olan emojilerden biridir. En popüler olanıysa “Irkçı değilim.” anlamında kullanılan bir sembol olmasıdır. Bir başka popüler anlamı da birilerine orta sınıf olduğunu anlatmanın yoludur.

8-Kar Tanesi:

Bu emoji, karşımızdaki genç kişinin çok kırılgan olduğunu anlatmaya çalıştığımızda kullandığımız, aslında pek de iyi niyetli olmayan bir emojidir. Genellikle küçümsemek için kullanılır.

9-Açık El:

Açık görüşlülük veya sarılma amaçlı kullanılır. Ayrıca, Red Bull’un kanatlı içecek logosuna da benzediği için bir gizli anlamı da enerji içeceğidir.

10-El Sallama:

Çoğumuz “Merhaba.” veya “Güle güle.” anlamında kullansak da Çin’de bu emoji çok farklı bir anlama sahip. “Artık benim arkadaşım değilsin. Hadi yoluna” gibi bir anlama geliyor. Bazı kaynaklara göre de küfür anlamında bile kullanılabiliyor.

11-Havuç Çiftçisi:

Geleceğe dair umudun sembolüdür.

Kaynak: Bruk, Diana. (2018, 27 Ekim). “25 Secret Second Meanings of These Popular Emojis”. Bestlifeonline.com.

Hakami, Shatha Ali A. (2017, Bahar). “The Importance of Understanding Emoji: An Investigative Study”.

https://www.ntv.com.tr/3WZQcefByU-sASyAGHb5Zw

Bu yazımızda sizlere, size en ilginç gelebilecek emojilerin gizli anlamlarını açıkladık. Sosyal medya paylaşımlarınızda hem markanız için hem de kendiniz için özellikle kültürel anlamda gizli açıklamaları dikkate almalısınız. Grafik tasarım, fotoğraf çekimi, sosyal medya yönetimi ve içerik üretimi konusunda destek almak isterseniz, bizimle hemen iletişime geçin.

0530 177 78 53

info@sulebas.com